شاید جذابیت ظاهری یک ظرف کریستال در زیبایی دکوراسیون داخلی یک خانه، سبب پر طرفدار بودن آن شود، اما در کنار این زیبایی همواره کاربرد آن موجب شده تا بیشتر مورد توجه خریداران آن قرار گیرد. از ظروف کریستال هم به عنوان یک وسیله دکوری در منزل و هم می توان جهت پذیرایی از میهمانان استفاده نمود. این ظروف جذاب با انعکاس انوار و درخشش خود به راحتی زیبایی را به منزل شما خواهند آورد و با توجه به افزایش روز افزون قیمت این کالاها، می توان آنها را جزو محصولات با ارزش در یک خانه و حتی محل کار محسوب کرد.

یک ظرف کریستال اصل و با کیفیت همواره درخشش خود را حفظ می کند و به هیچ عنوان کدر و نازیبا نخواهد شد. صد البته باید به اصول نگهداری و شست و شوی ظروف کریستال دقت نمایید و بدانید که کریستال ها ظروفی حساس می باشند که باید به شکلی  صحیح شست و شو و محافظت شوند تا همچنان جذابیت اولیه خود را حفظ نمایند. به عنوان مثال ظروف کریستال طلا کوب را نباید در دمای بالا با آب گرم و یا ماشین ظرفشویی شست، چرا که هم دمای بالا و هم دمای پایین سبب آسیب رساندن به این ظروف زیبای جذاب خواهد شد.

چنانچه کندوکاوی کوتاه درباره این اشیای زیبا بکنید متوجه خواهید شد که برند های بسیار متفاوت و زیادی وجود دارند که به تولید این ظروف با اشکال متنوع می پردازند. کیفیت در کنار زیبایی این ظروف سبب مشهور شدن برندهای خاص در این زمینه شده است و همچنین سبب پیشتازی آنها در خرید این محصولات می باشد، به طور مثال از برندهای معروف می توان بوهمیا چک و یا ناخمن آلمان، سوگای ژاپن و آرکروک فرانسه را مثال زد. ناگفته نماند یکی از دلایل گران بودن برند مشهور این ظروف همان کیفیت عالی آن ها و دوام و زیبایی ظاهریشان در مدت زمان طولانی ست. در کنار تمامی این گفته ها ظروف کریستال ایرانی با کیفیت، نیز همچنان پیدا می شود و باید گفت ظرافت و زیبایی ظروف کریستال تولید ایران نیز می تواند هر سلیقه ای را به سمت خود جذب کند.

استفاده از ظروف کریستال در دیزاین داخلی

استفاده از ظروف کریستال در دیزاین داخلی

استفاده از ظروف کریستال در دیزاین داخلی

از زیبایی این ظروف هرچه بگوییم کم گفته ایم. تلالو نور و انعکاس آن در حاشیه ها و گوشه های این ظروف سبب شده تا مجریان طراحی داخلی و دکوراسیون همواره از آنها در جهت زیباسازی بخش های مختلف دیزاین و دکوراسیون داخلی استفاده نمایند. همانگونه که می دانید و از روزگاران پیشین هم بازگو شده که همواره کریستال با انرژی افراد توام می شود. بله کاملا واقعیت دارد. همچنان که یک سنگ زیبای کریستال می تواند تمامی انرژی های عالی در سراسر بخش های مختلف محل قرارگیری خود را جذب و سپس ساتع نماید، یک ظرف زیبای کریستال نیز به راحتی قادر خواهد بود این انرژی ها را در گوشه گوشه ی تراش های صیقل یافته خود جذب و سپس رها کند و به همین جهت شما می توانید ببینید که در طراحی فنگ شویی از این ظروف برای جذب انرژی های مثبت در خانه استفاده می نمایند.

استفاده از این ظروف زیبا در مناسبت های خاص دلیل بر ارزشمند بودن آن است. حتی گاهی دیده می شود که بسیاری افراد از ظروف کریستال کلکسیون درست می‌کنند و این ظروف صرفا برایشان جنبه تزئینی دارد. از جهت استفاده نیز برخی از این ظروف پر کاربردتر محسوب میشوند که می توان به:

  • ظروف میوه و یا اجیلخوری و پیش دستی 
  • لیوان، فنجان و استکان‌ها
  • قندان و شکلات‌خوری
  • قاشق مخصوص سرو آجیل خوری
  • بستنی خوری

و غیره اشاره نمود.

نکاتی که در هنگام خرید کریستال واقعی از شیشه باید بدانیم

خرید کریستال

خرید کریستال

حالا شما برای خرید یک ظرف کریستال وارد بازار شدید بدون در نظر گرفتن برند های این ظروف در درجه اول باید بتوانید این کریستال های جذاب را از شکل های شیشه ای خود تشخیص دهید. در ابتدا باید بدانید کریستال‌ها، خود زیرمجموعه‌ای زیبا از شیشه‌ها می باشند. به این گونه که همه ی کریستال‌ها نوعی شیشه هستند، اما  توجه کنید که همه ی شیشه‌ها کریستال نیستند. شیشه معمولی که همه ما می‌شناسیم، در حدود ۹۰ درصد از سودالایم (soda- lime) یا شیشه آهک سوددار ساخته شده است، اما  خود کریستال عمدتا از شیشه ظریف‌تری از جنس سیلیس ساخته می‌شود و حداقل باید ۲۴% سرب داشته باشد. به جز سرب، معمولا پتاس، کربنات سدیم و افزودنی‌های شیمیایی دیگری هم به کریستال می‌افزایند تا ظاهر جذاب و درخشنده آن حفظ شود.

وجود سرب در کریستال سبب نرم و انعطاف پذیر تر شدن این ظروف شده و سازندگان به راحتی بر روی آن ها طرح هایی از طلا و نقره پدید می آورند که به آن ظروف کریستال طلاکوب یا نقره کوب می گویند. برخی از تولید کنندگان ظروف شیشه ای طرح های خود را آنقدر ظریف و زیبا می زنند که تشخیص این ظروف از شکل کریستال خود بسیار سخت می باشد. اما با توجه به ویژگی منحصر به فرد ظروف کریستال شما به راحتی می توانید آن را از سایر ظروف شیشه ای تشخیص دهید. کریستال‌ها در مقابل نور، طیفی از رنگ‌های رنگین‌کمانی را از خود منعکس می‌کنند. تنها کافیست ظرف را در جلوی نور خورشید یا هر منبع نوری دیگر نگه دارید. چنانچه طیف نوری زیبا از آن عبور ‌کند و حالت رنگین‌کمانی پیدا کند، مطمئن باشید که کریستال است و اگر نه، شیشه معمولی است.

نکته دیگر در هنگام خرید و دقت در اصل بودن این ظروف می توان به پژواک و طنین صدای ضربه حاصل از آن اشاره کرد به این ترتیب که اگر به بدنه این ظروف به آرامی ضربه بزنید بایستی صدای زنگ‌مانند و ادامه‌دار از آن شنیده شود، که در آن صورت مطمئن باشید آن ظرف کریستال است. البته در نظر داشته باشید که هرچه میزان سرب به کار رفته در ظرف بیشتر باشد، صدا، مدت طولانی‌تری طنین خواهد انداخت و در صورتی که ظرف ازجنس شیشه معمولی باشد، تنها یک صدای عادی می‌شنوید که در همان لحظه قطع می‌شود و دیگر پژواکی نخواهد داشت.

هر چقدر که ظروف کریستال با ظرافت بیشتر و دقت بالاتری ساخته شود زیبایی قابل توجهی را از خود ساتع خواهد کرد که چشم هر بیننده ای را به سوی خود جذب خواهد نمود. برش های دقیق بدون هر گونه لبه های تیز و برنده و در عین حال گرد و جلا داده از هنرنمایی تولید کنندگان این ظروف زیبا و ارزشمند محسوب می شود. بهتر است ظروف کریستال را از مراکز معتبر خود خریداری نمایید تا از کیفیت آن مطمئن شوید.