یکی از چالش های بزرگی که زوج های جوان در هنگام شروع زندگی مشترک با آن رو به رو هستند، خرید جهیزیه است. بسیاری از زوج ها در هنگام خرید سرویس جهیزیه بسیار سردرگم هستند و نمی دانند که خرید کدام وسایل دارای اهیمت بیشتری است و باید در ابتدا آنها را خریداری کنند. از گذشته خرید جهیزیه بر عهده خانواده عروس بوده است و مادر خانواده از زمانی که دختر به سن ازدواج می رسیده است کم کم وسایل مورد نیاز آن را خریداری می کردند. اما امروزه به دلیل کوچک بودن خانه ها و بسیاری از مسائل دیگر خرید جهیزیه عروس به چند ماه قبل از عروسی مکول شده است.

با نگاهی به زندگی امروزی درمی یابیم جهیزیه مانند گذشته ساده و در حد شروع زندگی مشترک زوج نیست. بلکه بسیار پر زرق و برق شده و بسیاری از لوازم که خریداری می شوند غیر ضروری و بدون استفاده است. در این مقاله سعی می کنیم در مورد خرید سرویس جهیزیه بیشتر صحبت کنیم.

تهیه لیست خرید جهیزیه قبل از شروع به خرید آن

همه زوج های جوان در هنگام خرید جهیزیه بسیار سردرگم هستند و نمی دانند که کدام وسیله را باید ابتدا خریداری کنند. به همین دلیل تهیه لیست خرید قبل از شروع خرید جهیزیه می تواند به شما کمک بزرگ بکند تا دیگر سردرگم نباشید. به عنوان مثال برای اینکه کمتر دچار سردرگمی و بی نظمی شوید می توانید یک لیست برای وسایل آشپزخانه، یک لیست برای وسایل چوبی و … تهیه کنید.

به اندازه خانه در هنگام خرید لوازم دقت داشته باشید

حتماً قبل از خرید جهیزیه به اندازه منزل مسکونی زوج دقت کافی را داشته باشید. اگر بدون در نظر گرفتن متراژ خانه شروع به خرید سرویس جهیزیه کنید ممکن است بعضی از وسیله های که خریداری کرده اید را نتوانید در خانه جای دهید. بنابراین آن وسایل غیر ضروری بوده اند. به عنوان مثال بعضی از خانه ها، آشپزخانه های آنها مجهز به گاز رومیزی است. بنابراین خرید گاز باعث می شود که پولتان به هدر برود. همچنین نگهداری از وسیله های اضافی در خانه های امروزی که کوچک هستند بسیار سخت خواهد بود.

تحقیق کردن در مورد برند وسایل در هنگام تهیه لیست خرید جهیزیه

بعد از تهیه لیست جهیزیه باید در مورد برندهای که در بازار موجود هستند نیز تحقیق کنید. امروزه با یک سرچ کوچک در اینترنت می توانید به راحتی در مورد هر برند اطلاعات کافی را بدست بیاورید و با خواندن نظرات کاربران به راحتی خرید خود را انجام دهید. همچنین باید بودجه و ملزوماتی که در هنگام تهیه لیست ذکر کرده اید را نیز در نظر داشته باشید. به این باور غلط که برندهای ایرانی بدون کیفیت هستند نیز توجه نکنید زیرا برندهای ایرانی دارای وسایل برقی و آشپزخانه با کیفیتی نیز هستند.

نکته حائز اهمیت بعدی این است که حتماً در مورد برند هر وسیله به صورت جداگانه تحقیق کنید. به این دلیل که ممکن است تلویزیون یک برند کیفیت خوبی داشته باشد ولی ماشین لباسشویی این برند دارای کیفیت مناسبی نباشد. به همین دلیل تحقیق کردن قبل از شروع به خرید می تواند به شما کمک بزرگی کند.

موضوع بعدی که باید به آن توجه داشته باشید این است که شما تازه می خواهید زندگی مشترک خود را شروع کنید و لازم نیست مانند فرد دیگری که چندیدن سال از زندگی مشترکشان می گذرد لوازم خود را تهیه کنید. همچنین باید توجه داشته باشید که سلیقه، بودجه و شرایط اقتصادی هر فردی متفاوت است.

تهیه لوازم آشپزخانه عروس

تهیه لوازم آشپزخانه عروس

تهیه لوازم آشپزخانه عروس

این قسمت پرهزینه ترین قسمت خرید جهیزیه است. در واقع نصف وسایل جهیزیه همین لوازم آشپزخانه است. لوازم برقی و آشپزخانه در دوساله اخیر گران تر شده و بسیاری از افراد توان خرید بسیاری از لوازم آشپزخانه را ندارند. بنابراین باید ابتدا لوازم ضروری را خریداری کنید و از خرید لوازم غیر ضروری مانند ساندویچ ساز و … خودداری کنید. امروزه لوازم آشپزخانه در رنگهای متنوعی تولید می شوند بنابراین می توانید با توجه به سلیقه شخصی رنگ آنها را انتخاب کنید.

اولویت خرید با لوازم بزرگ و مهم آشپزخانه

لوازم مانندی یخچال و فریزر، ماشین‌ لباسشویی و سایر وسایل برقی آشپزخانه جزء لوازم ضروری و گران هستند. زمانی که این اقلام را خریداری می کنید تا حدودی از خرید سایر لوازم آشپزخانه خیالتان راحت می شود. برای خرید وسایل برقی مانند یخچال و فریزر، ماشین‌ لباسشویی و تلویزیون لازم است زمان و هزینه بیشتری صرف کنید. زیرا این لوازم قرار است سالهای زیادی برای شما کار کند.

همیشه با توجه به اولویت ها خرید کنید!

زمانی که برای خرید لوازم به فروشگاه می روید باید به اولویت های که در لیست تهیه جهیزیه قرار داده اید توجه کنید. نباید وسایلی که ضروریت کمتری دارد را خریداری کنید. به عنوان مثال یخچال، ماشین لباسشویی و جاروبرقی ضروری تر هستند و زندگی بدون آنها دشوار است. اما لوازمی مانند آب میوه گیری و ساندویچ ساز و …. از اولویت کمتری برخوردار هستند و شما بدون آنها هم می توانید زندگی خود را با راحتی بگذرانید.

همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که برای خرید لوازمی مانند یخچال و فریزر، ماشین لباسشویی هزینه بیشتری را در نظر بگیرید. لازم نیست برای خرید لوازم غیر ضروری مانند تستر و یا آب میوه گیری از میزان هزینه یخچال و فریزر، ماشین لباس شویی کم کنید.

راهنمای خرید یخچال و فریزر در جهیزیه

راهنمای خرید یخچال و فریزر در جهیزیه

راهنمای خرید یخچال و فریزر در جهیزیه

یخچال و فریزر یکی از پرهزینه ترین لوازم برقی است که شما در هنگام خرید سرویس جهیزیه باید آن را خریداری کنید. در زمان خرید یخچال و فریزر باید به دو نکته مهم توجه کافی داشته باشید. یکی بودجه و دیگری ابعاد آشپزخانه شما است. اگر بودجه شما محدود است لازم نیست حتماً یخچال ساید بای ساید خریداری کنید.

برندهای خارجی و ایرانی مختلفی در بازار وجود دارند که شما می توانید با توجه به بودجه و ابعاد آشپزخانه خود یکی از آنها را خریداری کنید. همچنین نباید فکر کنید چون تازه می خواهید زندگی مشترک خود را شروع کنید خرید یک یخچال و فریزر کوچک می تواند احتیاجات شما را بر آورده کند. این تصور غلط است زیرا یخچال و فریزر سالهای زیادی را می تواند برای شما کار کند.

نکته بعدی که در هنگام خرید یخچال و فریزر باید به آن توجه داشته باشید برچسب انرژی است. یخچال و فریزرهای که مصرف انرژی بالای دارند باعث می شوند تا مصرف انرژی شما در دراز مدت افزایش پیدا کند.

نکات مهم در هنگام خرید ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی مانند یخچال و فریزر باید سالها برای شما کار کند. بنابراین باید در هنگام خرید به ابعاد و میزان گنجایش ماشین لباسشویی دقت کافی داشته باشید. برای زوج های جوانی که می خواهند تازه زندگی مشترک خود را شروع کنند ماشین لباسشویی ۵ کیلوگرمی مناسب است. به راحتی می توانند لباس های خود را به صورت روزانه بشویند. همچنین در هنگام خرید ماشین لباسشویی نباید گول تبلیغات را بخورید. بسیاری از برنامه های شستشو ممکن است اصلا برای شما کارای نداشته باشد و فقط باعث افزایش قیمت آن شود.

نکات مهم در هنگام خرید تلویزیون

یکی از وسیله های برقی پرمصرف و مهم در هنگام خرید جهیزیه تلویزیون است. در هنگام خرید تلویزیون باید به ابعاد آن دقت کافی داشته باشید. تلویزیون جزء وسایل سرگرم کننده در خانه است و ابعاد آن باید با سالن نشیمن هم خوانی داشته باشد. اگر سالن نشیمن شما کوچک است نباید یک تلویزیون با ابعاد بزرگ انتخاب کنید و بلعکس.

نکته بعدی که در هنگام خرید تلویزیون باید به آن توجه داشته باشید وضوح و کیفیت تصویر آن است. در واقع وضوح و کیفیت یک تلویزیون جزء ویژگی های مهم آن است. امروزه مدل های مختلفی از تلویزیون مانند OLED، QLED و LED در بازار وجود دارد که هر کدام از این ها دارای ویژگی های مخصوص به خود هستند. که می توان گفت تلویزیون LED با کیفیت تصویر فول HD یک انتخاب مناسب برای زوج های جوان است.

نکات مهم در هنگام خرید سرویس خواب

نکات مهم در هنگام خرید سرویس خواب

نکات مهم در هنگام خرید سرویس خواب

در هنگام خرید سرویس خواب باید به راحتی و زیبایی آن توجه ویژه داشته باشید. هیچ وقت نباید راحتی را فدای ظاهر سرویس خواب کرد. نکته ای که در هنگام خرید سرویس خواب باید به آن توجه کافی داشته باشید ابعاد اتاق خواب است. گاهی اوقات اتاق خواب کوچک است و فقط می شود تخت خواب را داخل آن گذاشت. باید ابعاد سرویس خواب با اتاق خواب متناسب باشد به طوری که شما بتوانید به راحتی در اتاق خواب رفت و آمد کنید.

نکته بعدی که باید به آن دقت کنید انتخاب تشک مناسب است. تشک خوش خواب دارای دو مدل است، تشک فومی و تشک فنردار. یکی از رایج ترین نوع تشک خوشخواب تشک فنری است که قیمت مناسب تری نسبت به تشک فومی دارد. تشک های فومی فاقد فنر است و از فوم، یونولیت یا اسفنج ساخته می شوند. تشک های فومی عمر کوتاه تری نسبت به نوع فنری دارند و بعد از مدتی جای قوس بدن بر روی تشک باقی می ماند. بنابراین تشک های فنری انتخاب مناسب تری برای زوج های جوان خواهد بود.

نکات مهم در هنگام خرید جاروبرقی

یکی دیگر از وسایل ضروری لیست جهیزیه، جاروبرقی است. جاروبرقی دارای انواع مختلفی است و زوج های جوان می توانند به راحتی با توجه به بودجه خود یکی از انواع جاروبرقی را انتخاب کنند. نکته مهم در هنگام خرید جاروبرقی توجه به قدرت موتور و مکش آن است. جاروبرقی ها را به دو دسته تقسیم می کنند: جاروبرقی با کیسه و جاروبرقی بدون کیسه. جاروبرقی ها بدون کیسه مانند جاروبرقی های سطلی بزرگ و جادار هستند ولی تخلیه کردن آنها کمی سخت است.

جاروبرقی های کیسه دار که کیسه زباله آنها یک بار مصرف یا دائمی است. پاکت های دائمی را باید هر چند وقت یک بار تخلیه کنید، که این نیز ممکن است ناخوشایند باشد. اما جاروبرقی های که کیسه  های آنها یک بار مصرف است می توانید به راحتی کیسه زباله آنها را بعد هر بار مصرف تعویض شود.

راهنمای خرید سرویس پلاستیک عروس

یکی دیگر از موارد خرید سرویس جهیزیه، سرویس پلاستیک عروس است. این سرویس جزء وسایل ضروری و لوازم آشپزخانه است. داخل این سرویس پلاستیک اقلام مختلفی وجود دارد. این اقلام عبارتند از:

 • شال آویز
 • رخت آویز
 • رخت آویز گردان
 • ست جارو و خاک انداز
 • فرچه فرش
 • سبد با گیره های رخت
 • قیف جفتی
 • ست پیمانه
 • ظرف های فریزری
 • سبد میوه پایه استیل
 • ست آبکش و لگن در سایز های مختلف
 • ست برنج شوی دسته دار
 • آب میوه گیری دستی
 • پارچ کوتاه
 • جا قاشقی دو طبقه
 • جا شیری
 • سبد نان و سبزی
 • جارو نپتون
 • سرویس کاسه گرد
 • صافی سینک
 • تخته گوشت
 • جعبه لوازم خیاطی
 • لگن گرد
 • جا نونی سه پارچه
 • یقه شوی
 • سبد پیک نیک
 • جای پودر شوینده
 • صندلی حمام
 • سطل و فرچه
 • سطل حمام

در تمام سرویس های جهیزیه این اقلام وجود دارد. البته شما می توانید هر کدام از اقلام نام برده شده را به صورت جداگانه نیز تهیه کنید. در هنگام خرید سرویس پلاستیک باید نکات مختلفی را در نظر داشته باشید. در ادامه به بیان این نکات می پردازیم.

 1. پرطرفدارترین رنگ های سرویس جهیزیه

در بین رنگ های سرویس جهیزیه رنگ های هستند که طرفداران بیشتری دارند. این رنگ ها عبارتند از:

 • گل بهی
 • صورتی
 • سرخ آبی
 • تیفانی
 • لیمویی
 • طوسی
 • آبی فیروزه ای
 • کرم
 • سفید
 • سبز

شما می توانید با توجه به سلیقه و رنگ سایر لوازم آشپزخانه خود یکی از این رنگ ها را انتخاب کنید.

 1. شناخت بهترین برندهای ارائه سرویس جهیزیه

سه عدد از بهترین برندهای سرویس پلاستیک عروس عبارتند از: لیمون، هوم کت و بازن. این سه برند در بین سایر برندها طرفداران بیشتری دارد.

نکات مهم در هنگام خرید فرش جهیزیه

یکی دیگر از وسایل مهم در هنگام خرید جهیزیه فرش است. نکته مهم در هنگام خرید فرش دانستن ابعاد و متراژ خانه است. اینکه شما فرش ماشینی یا دست باف خریداری کنید به بودجه شما بستگی دارد. شما می توانید با توجه به بودجه خود اقدام به خرید فرش دست باف یا ماشینی کنید. البته دوام فرش دست باف بیشتر است اما رنگ، جلوه و زیبایی فرش ماشینی بیشتر است و شما می توانید انتخاب بیشتری داشته باشید.

نکات مهم برای خرید مبلمان جهیزیه

یکی از ملزومات زندگی امروزی مبلمان است. بنابراین در هنگام تهیه لیست جهیزیه آن را در اولویت خرید قرار دهید. مبلمان جزء وسایل پر مصرف است و قیمت آن نیز گران است. بنابراین باید در هنگام خرید مبلمان کیفیت و راحتی آن را در نظر بگیرید و فقط به ظاهر آن توجه نکنید.

جمع بندی

همانطور که در مقدمه به آن اشاره کردیم برای اینکه دچار سردرگمی نشوید باید قبل از آنکه شروع به خرید جهیزیه کنید لیستی از آن تهیه کنید و اولویت های خرید خود را مشخص کنید. در ابتدا به خرید لوازم ضروری بپردازید و اگر هزینه اضافی داشتید در انتها می توانید لوازم غیر ضروری نیز خریداری کنید. سعی کنید کالاهای ضروری مانند یخچال، تلویزیون و … را  با کیفیت خریدداری کنید. زیرا این لوازم باید سالها برای شما کار کند.