همه‌ی ما زمانی که به بسته‌بندی و جابه‌جایی مواد غذایی فکر می‌کنیم، کیسه‌های پلاستیکی اولین گزینه ایست که به ذهنمان می‌رسد. در گذشته برای نگه‌داری و بسته‌بندی موادغذایی از پاکت‌های کاغذی استفاده میشد؛ اما اکنون کیسه‌های پلاستیکی به خوبی توانسته‌اند جایگزین مناسبی برای پاکت‌های کاغذی باشند چرا که این کیسه‌ها علاوه بر تسهیل حمل و نقل و جابه‌جایی، از نظر بهداشتی نیز برای مواد غذایی مناسب‌تر هستند.

در راستای تولید کیسه‌های پلاستیکی با کیفیت، شرکت نایلکس در سال ۱۳۵۵ در نزدیکی شهر قم احداث شد و در سال ۱۳۸۰ به پنگوئن پلاست تغییر نام داد. این شرکت از آن زمان تاکنون توانسته است با ارایه‌ی محصولاتی با کیفیت و متنوع سهم بزرگی از بازار را از آن خود کند. محصولات این شرکت که در ابتدا محدود به پاکت زباله و فریزر میشد گسترش یافته و امروزه شرکت پنگوئن پلاست با طیف وسیعی از محصولات پلاستیکی، پاسخ‌گوی نیاز مشتریان خود می‌باشد. در ادامه به معرفی برخی از محصولات تولید شده در این شرکت می‌پردازیم:

پاکت‌های فریزر:

شناخته شده ترین و پرکاربرد ترین محصول این شرکت پاکت‌های فریزر هستند. این کیسه ها که از چنس پلی اتیلن پرتراکم (هایدنسیتی) ساخته شده‌اند، برای نگه داری مواد غذایی در فریزر و یخچال استفاده می‌شوند. این پاکت ‌ها در بسته بندی‌های متفاوت از جمله بسته بندی در لفاف و بسته بندی در جعبه‌ی پلاستیکی عرضه می‌شوند و یا به صورت رول، بسته بندی شده در جعبه‌ی مقوایی یا در لفاف پلاستیکی به فروش می‌رسند.

دستکش یک‌بار مصرف پلاستیکی:

دستکش یک‌بار مصرف پلاستیکی پنگوئن

دستکش یک‌بار مصرف پلاستیکی پنگوئن

این محصولات به منظور جلوگیری از انتقال آلودگی از دست به مواد غذایی استفاده می‌شوند و همچنین مانعی برای انتقال بوی نامطبوع به پوست دست به شمار می‌روند. هر کارتن این محصول ۶۰ بسته و در هر بسته ۱۰۰ دستکش یک‌بار مصرف موجود است.

پاکت‌های پلی آمید:

فساد مواد غذایی اغلب به دلیل نفوذ اکسیژن به درون بافت مواد و اکسید شدن مواد است.اکسیژن از راه‌های زیر باعث فساد مواد غذایی می‌شود:

  1. ایجاد محیط مناسب برای رشد میکروارگانیسم‌های هوازی، قارچ‌ها و مخمر‌ها

۲.قهوه‌ای شدن برش‌های میوه و سبزی که در نهایت منجر به گندیدگی و بد بو شدن آن‌ها می‌شود به سبب اکسید شدن برخی آنزیم‌های موجود در مواد غذایی اتفاق می‌افتد. این آنزیم ها واکنش بین اکسیژن و ترکیبات مواد غذایی را تسریع کرده و موجب فساد آن‌ها می‌شوند.

  1. اکسیداسیون چربی‌ها نیز موجب کاهش کیفیت روغن‌ها و چربی مواد غذایی می‌شوند. چربی‌ها پس از اکسید شدن، زنجیره‌های کربنی کوتاه زنجیر را تشکیل می‌دهند که این زنجیره‌ها بو و طعم بسیار شدید و نامطبوعی ایجاد می‌کنند.

پس برای تازه نگه داشتن مواد غذایی لازم است که تماس مواد غذایی با هوا را به حداقل رسانید. در این راستا شرکت پنگوئن پلاست پاکت‌های پلی آمید که با نام پاکت‌های همیشه تازه نیز شناخته‌ می‌شوند را ارائه داده است. این محصولات با جلوگیری از نفوذ اکسیژن به درون مواد غذایی از فساد آن‌ها جلوگیری کرده و موجب افزایش زمان نگه‌داری مواد غذایی، به ویژه موادی که طول عمر کمی دارند مانند سبزیجات و میوه‌ها می‌شوند. این پاکت‌ها از انتشار بوی مواد غذایی به بیرون نیز جلوگیری می‌کنند.

فیم‌های PP (رول سلفون):

این فیلم‌ها از مواد پلی پروپیلن تولید شده که در میان مردم به اشتباه به رول سلفون شهرت یافته‌اند و به جهت خاصیت چسبندگی بالا و انعطاف پذیری در بسته‌بندی می‌توان از آن‌ها در بسته بندی مواد غذایی خشک استفاده کرد همچنین میتوان به عنوان محافظی برای جلوگیری از آلوده شدن مواد غذایی به گرد و خاک و آلودگی‌های محیطی استفاده کرد و آن را بر روی ظروف حاوی مواد غذایی کشید. کاربرد این محصول تنها به محصولات غذایی محدود نمی‌شود و امروزه آن را بر روی انواع کتب، مجلات و یا هر محصولی که نیاز به فیلمی محاظ داشته باشد نیز مشاهده میکنیم.

رول‌های شیرینگ:

رول‌های شیرینگ پنگوئن

رول‌های شیرینگ پنگوئن

شیرینگ مناسب‌ترین روش برای بسته بندی چندتایی انواع محصولاتی است که در قوطی‌ها یا پاکت‌ها عرضه می‌شوند. در این روش، شیرینگ که پلاستیکی با انعطاف پذیری بسیار بالاست به دور محصولات کشیده شده و سپس به داخل کوره‌ی شیرینگ هدایت می‌شود. شیرینگی که در معرض حرارت قرار گرفته خود را جمع می‌کند و به دور محصولات محکم می‌شود. این محصول علاوه بر کاربرد بسته بندی و محافظتی، حمل و نقل و جابه‌جایی محصولات را نیز تسهیل کرده و همچنین موجب زیبایی و ظرافت در بسته‎‌بندی می‌شود. شیرینگ پک به دلیل خصوصیات منحصر به فرد و مزایایی از جمله استفاده‌ی آسان، وزن بسیار کم و قیمت مناسب طرف‌داران زیادی دارد و امروه می‌توانیم انواع محصولاتی  که در قوطی‌ها یا جعبه ها بسته‌ بندی می‌شوند، مانند کنسروها و بسته‌های دستمال کاغذی را به صورت چندتایی در یک شیرینگ پک ببینیم.

کادو پلاست:

هدیه‌ای زیبا و کاربردی که حاوی انواع محصولات خانگی و روزمره‌ی شرکت پنگوئن پلاست است و در بسته بندی‌های زیبا به مشتریان عرضه شده است.

از جمله دیگر محصولات شرکت پنگوئن پلاست می‌توان به کیسه‌های زباله، کیسه‌های همبرگر و ساندویچ و رول‌های سلفونی همراه با چاپ  اشاره کرد.