کم کردن مصرف مواد پلاستیکی، استفاده مجدد و بازیافت آنها، سالهاست که ذهن دوستداران محیط زیست را به خود مشغول کرده است. اغلب افراد از بطری های پلاستیکی یک بار مصرف بارها استفاده می‎ کنند اما آیا این کار برای سلامت مضر نیست؟

در صورتی که بطری های پلاستیکی را بعد از هر بار مصرف با آب مواد شوینده و آب گرم بشویید، می توانید آنها را چند بار استفاده کنید؛ البته توجه داشته باشید که تمام بطری های پلاستیکی حاوی مواد شیمیایی هستند که اگر به مدت طولانی استفاده شوند، ممکن است سلامتی را به خطر بیاندازند. در این مقاله به اثرات مضر مواد شیمیایی موجود در بطری های پلاستیکی پرداخته می شود.

بطری های پلاستیکی از چه موادی ساخته می شوند؟

بطری های پلاستیکی از چه موادی ساخته می شوند؟

بطری های پلاستیکی از چه موادی ساخته می شوند؟

امروزه اغلب کارخانه های بطری سازی از سه نوع پلاستیک و مواد اولیه پلاستیک که در ادامه به آنها پرداخته می شود، برای ساخت بطری های یک بار مصرف استفاده می کنند.

  • پلی اتیلین ترفتالات(PET یا PETE)

بطری و ظروف یک بار مصرف معمولا از این ماده ساخته می شوند. مواد به کار رفته در این ظروف با قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا در فضای بسته و گرم، مواد سمی از متصاعد می کنند. سازمان غذا و دارو مصرف مجدد این ظروف را در صورتی تأیید می کند که در معرض هوای گرم قرار نگرفته باشند. توجه داشته باشید که بیش از دو تا سه بار از این ظروف استفاده نکنید. روی این بطری ها عبارت PET حک می شود که نشان دهنده یک بار مصرف بودن آنهاست.

  • پلی اتیلین با چگالی بالا(HDPE)

پلاستیک به کار رفته در این ظروف از نوع بی خطر است و در مقابل نور خورشید مقاومت بیشتری دارد. از این مواد برای ساخت ظروف بزرگ استفاده می شود. در صورتی که این ظروف مرتب ضدعفونی شده و در آنها از مایعات سرد نگهداری شود، برای استفاده چندمنظوره مناسب هستند.

  • بطری های PVC و PC

اگر روی بطری یا ظرف یک بار مصرف، عبارت PVC یا PC حک شده بود، هرگز از آن دوباره استفاده نکنید. ظروف ساخته شده از این مواد برای استفاده یک بار مصرف ساخته شده اند و مصرف مجدد آنها برای سلامتی مضر است.

  • پلی اتیلین با تراکم کم(LDPE)

کیسه های خرید معمولا از این پلاستیک ساخته می شوند که بی خطر هستند. شما می توانید این کیسه های را چندین بار استفاده کنید اما چون مواد تشکیل دهنده آنها غیرقابل بازیافت است، برای حفاظت از محیط زیست بهتر است کیسه های پارچه ای را جایگزین آنها کنید.

اگر تمایل دارید که از بطری های یک بار مصرف چندین بار استفاده کنید حتما به علامت اختصاری درج شده روی بطری توجه کنید. اگر روی بطری عدد ۱، ۳ یا ۷ حک شده بود به معنی این است که این بطری فقط یک بار باید استفاده شود. عدد ۲، ۴ و ۵ نشان دهنده مناسب بودن بطری برای استفاده چندمنظوره است.

چرا نباید از بطری آب و نوشابه چند بار استفاده کرد؟

دهانه بطری محل کناسبی برای رشد باکتری ها و میکروب هاست، چند بار استفاده کردن از بطری آب یا نوشابه، موجب می شود که این باکتری ها وارد بدن شده و سلامت را به خطر بیاندازند.

بطری های آب معدنی و آب میوه معمولا از پلاستیک شماره ۱ (PET) ساخته می شوند که برای استفاده مجدد مناسب نیستند و اگر در محیط گرم قرار بگیرند مواد سمی تولید کرده و سرطان زا می شوند؛ پس برای حفظ سلامت خود بهتر است از این بطری ها فقط یک بار استفاده کنید.

نحوه ضدعفونی کردن بطری یک بار مصرف

اگر تمایل دارید که از بطری یک بار مصرف، چندین بار استفاده کنید باید آن را هر بار با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید. علاوه بر این می توانید یک قاشق چای خوری جوش شیرین را با نصف بطری آب مخلوط کرده و بگذارید یک شب باقی بماند. این محلول نیز می تواند باکتری های موجود در بطری را از بین ببرد.

چرا بطری های پلاستیکی برای محیط زیست مضر هستند؟

چرا بطری های پلاستیکی برای محیط زیست مضر هستند؟

چرا بطری های پلاستیکی برای محیط زیست مضر هستند؟

مواد پلاستیکی معمولا غیرقابل بازیافت بوده و موادی که در ساخت پلاستیک استفاده می شود برای محیط زیست بسیار مضر هستند. در صورتی که بطری ها سوزانده شوند، مواد سمی که به طبیعت و سلامت انسان آسیب می زنند، در هوا پخش می شوند.

اگر شما هم از دوستداران طبیعت هستید بهتر است که جایگزین مناسبی برای مواد پلاستیکی پیدا کرده و از ظروف یک بار مصرف کمتر استفاده کنید.

نکاتی که هنگام مصرف مجدد بطری پلاستیکی باید رعایت کنید

  • بطری آسیب ندیده باشد.
  • بطری را کاملا بشویید و ضدعفونی کنید.
  • قبل از باز کردن درب بطری دستتان را بشویید.
  • از بطری های آب برای مایعات دیگر استفاده نکنید. به عنوان مثال اگر می خواهید بطری آب یک بار مصرف را دوباره استفاده کنید، حتما فقط درون آن آب بریزید نه نوشیدنی دیگر.
  • بطری را در جای گرم و در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.
  • بطری فقط توسط یک نفر استفاده شود.
سخن پایانی

کارخانه های تولید پلاستیک و بطری یک بار مصرف این محصولات خود را فقط برای یک بار استفاده می سازند، سعی کنید از استفاده مجدد آنها خودداری کنید. حتما هنگام استفاده از بطری های پلاستیکی به علائم درج شده روی آن توجه کنید و در صورتی که عددهای ۲، ۴ و ۵ روی آن نوشته شده بود می توانید بطری را چند بار استفاده کنید.

برای حفظ طبیعت و سلامت خود بهتر است که استفاده از ظروف یک بار مصرف را کاهش داده و مواد دیگری را جایگزین آن کنید. به خاطر داشته باشید که سوزاندن و رها کردن ظروف یک بار مصرف ر طبیعت برای محیط زیست و سلامت افراد بسیار مضر است.