با نگاهی کوتاه به اطراف خود می توان وسایل پلاستیکی بسیاری را مشاهده کرد. برخی از این وسیله ها بسیاری کاربردی و مورد نیاز می باشند. در دنیای امروز مواد پلاستیکی جزو مواد اولیه بسیار پرکاربرد هستند که دارای کاربردهای بسیاری در تولید بسیاری از لوازم و کالاها است. حال ممکن است برای بسیاری از افراد این سوال پیش آید که مواد اولیه پلاستیک چیست؟ و یا اصلا این مواد از کجا و چگونه تامین می گردند؟ در ادامه این مقاله می خواهیم به جواب پرسشمان برسیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

به طور کلی پلاستیک از مواد طبیعی نظیر نفت و بنزین تولید می گردد. جالب است بدانید ساختار اصلی مواد پلاستیکی برپایه ی عناصر طبیعی و شیمیایی نظیر کربن، اکسیژن، هیدروژن،  نیتروژن، کلر و گوگرد قرار دارد. همانطور که می دانید این مواد به راحتی از هوا، آب، گاز، زغال، نفت و بنزین و حتی گیاهان زنده یافت می شوند.

در حال حاضر چنانچه به بازار پلاستیک سر بزنید می بینید، تقسیم بندی این پلاستیک ها بر سه پایه ی گفته شده در ذیل قرار دارند:

 1. طبیعی
 2. نیمه مصنوعی
 3. مصنوعی یا صنعتی

انواع جنس پلاستیک 

انواع جنس پلاستیک 

انواع جنس پلاستیک

حال هر کدام از این انواع پلاستیک، درون خود از مواد اولیه متفاوتی ساخته شده اند، که می توانند کاربردهای متفاوتی داشته باشند. حال سعی می کنیم نگاهی کوتاه و گذرا در توضیح هر کدام از این مواد به کار رفته در ساخت پلاستیک ها داشته باشیم.

 • پلاستیک های طبیعی

جزو محبوب ترین نوع پلاستیک بوده که امروزه از طرفداران بسیار زیادی برخوردار است. جالب است که بدانید این نوع پلاستیک به دلیل مواد طبیعی درون خود قابل تجزیه شدن در طبیعت است. از این جهت نگرانی برای آلودگی محیط زیست را تا حد زیادی بر طرف می کند. علاوه بر این، ساختار طبیعی موجود در آن سبب شده تا استفاده از این نوع پلاستیک در صنایع بسته بندی مواد غذایی بیشتر مورد توجه قرار گیرد. به دلیل آنکه خاصیت طبیعی بودن آن سبب جلوگیری از بیماری های احتمالی نظیر سرطان ها بر روی بدن انسان شده است. از مواد اولیه در پلاستیک طبیعی می توان به رزین ها و بیومین ها اشاره نمود.

 • پلاستیک های نیمه مصنوعی

در توضیح  مواد اولیه موجود در پلاستیک های نیمه مصنوعی می توان به کازئین اشاره کرد. کازئین از پروتئین شیر گرفته می شود. این ماده ی بسیار جالب، تنها پلاستیک مشتق شده از پروتئین است که در عرصه تجارت جهانی خود توانسته موفق عمل کند. در حال حاضر اکثر محققان به دنبال تولید مواد پلاستیکی با عناصر طبیعی هستند؛ تا بدین طریق پس از استفاده و تخریب، دوباره وارد چرخه ی تولید و یا طبیعت شوند. دکمه های پلاستیکی و دستی برس و غیره از جمله پلاستیک هایی هستند که درون آنها کازئین می باشد.

 • پلاستیک های مصنوعی یا صنعتی

درون پلاستیک های مصنوعی از فرم آلدئید، اوره فرم آلدئید و فلوئور کربن استفاده شده است؛ که همه ی اینها جزو مشتقات موجود در زغال سنگ هستند. این پلاستیک ها جزو پرکاربردترین نوع پلاستیک در صنعت محسوب می شوند؛ برای مثال، می توان به کاربردهای آن در تولید  قطعات تلفن خانگی و تلفن همراه و یا چرخ دنده ها اشاره نمود.

به طور کلی پلیمرها نقش اساسی در تولید پلاستیک دارند. خود پلیمر از اقسام و انواع گوناگونی برخوردار است، که استفاده هر کدام از آنها می تواند یک ویژگی متفاوتی به پلاستیک ما ببخشد. به طور کلی ۵گروه مختلف و اصلی در پلیمرها وجود دارد که شامل پلی اتیلن ها، پلی پروپلین ها، پلی استارین ها، پلاستیک های مهندسی، پلی اتیلن ترفتالات ها است.

در حال حاضر از مواد اولیه پلی اتیلن ها در تولید انواع پلاستیک در ایران استفاده می شود. خود پلی اتیلن ها شامل دسته های متفاوتی است که هر کدام کاربرد خاصی را برای کالاهای پلاستیکی دارند.

 • پلی اتیلن سنگین ۵۰۳۰

 استفاده از این پلی اتیلن در تولید درب بطری و انواع گسترده قطعات پلاستیکی کاربردی است.

 • پلی اتیلن سنگین ۳۸۴۰

 مثال برای این پلی اتیلن سنگین، تانکرهای آبی پلاستیکی است.

 • پلی اتیلن های تزریقی ۵۶۲۰،۵۲۵۱۸ و HI500

از این گروه پلی اتیلن ها در در ساخت ظروف سنگین تزریقی و تولید جعبه پلاستیکی و درب بطری استفاده می شود.

 • پلی اتیلن های سنگین ۷۰۰۰F و ۵۱۱۰

 در تولید و ساخت نایلون و نایلکس و ظروف پلی اتیلنی به کار می رود.

 • پلی اتیلن PE100

برای زیرساخت هایی در تولید لوله های آبرسانی و فاضلاب بسیار کاربردی است.

 • پلی اتیلن های پرکاربرد ۰۰۳۵ و BL3

در ساخت وسایل بادی، قوطی ها و بطری های ریکا، شامپو یا دستمال مرطوب، پراستفاده هستند.

 • پلی اتیلن EX5

جهت ساخت گالون، ظروف پلی اتیلنی بالای ۳ لیتر، تولید لوله های پلی اتیلنی و تولید نایلون و نایلکس استفاده می شوند.

 • پلی اتیلن EX3

برای ساخت انواع لوله های آبرسانی از این نوع پلی اتیلن سنگین استفاده می شود.

هم اکنون سعی شده تا از فناوری های نانو در جهت تولیدات متفاوت پلی مرها برای ساخت لوازم پلاستیکی استفاده شود. استفاده از فناوری های به روز در این زمینه متداول گشته است. چرا که مواد پلاستیکی به دلیل ساختار درون خود بسیار اشتعال زا و خطرناک می باشند. با پیشروی علم و فناوری های به روز دنیا، برای این موضوع مهم نیز پاسخ بسیار مناسبی پیدا شده و آن استفاده از علوم نوین نظیر نانو است.