در این مقاله قصد داریم ۱۰ راه کار برای تمیز کردم پلاستیک های کدر را به شما آموزش دهیم تا ظروف خود را کاملا تمیز کرده و دیگر اثری از زردی بر روی آن ها نباشد.

ظروفی پلاستیکی به مرور زمان ، یا در اثر مواد رنگ دهنده و قرار گرفتن مقابل اشعه یو وی تغییر رنگ می دهند و زرد و کدر می شوند در اولین قدم بهتر است چند نکته را رعایت کنید : پس از استفاده از ظروف پلاستیکی بلافاصله آن ها را بشویید . سعی کنید تا حد امکان مواد دارای زردچوبه و زعفران را داخل آن ها نگهداری نکنید و پس از شستن این ظروف را بلافاصله خشک کنید. اگر ظروف پلاستیکی شما به دلیل استفاده از چاقو دارای خط و خش شده اند برای جلوگیری از رشد و تکثیر باکتری ها بهتر است آن ها زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید.

راه کار اول

تمیز کردن پلاستیک با وایتکس، دستکش، کاسه ، آب

تمیز کردن پلاستیک با وایتکس، دستکش، کاسه ، آب

تمیز کردن پلاستیک با وایتکس، دستکش، کاسه ، آب

ابتدا برای محافظت از پوست دستکش ها را دست کرده و سعی کنید این فرآیند را در فضای باز انجام دهید سپس آب و وایتکس را با نسبت ۸ به ۱ مخلوط کرده و ظروف را داخل این محلول قرار دهید زمانی که لکه های زرد و کدری پاک شد ظروف را خارج کرده و با آب و صابون بشویید. البته توجه داشته باشید استفاده زیاد از این روش در طولانی مدت موجب آسیب به ظروف می شود.

راه کار دوم

تمیز کردن پلاستیک با آب اکسیژنه، دستکش ، کاسه

آب اکسیژنه را داخل کاسه ریخته و ظروف خود را داخل آن قرار دهید سپس کاسه را زیر نور آفتاب گذاشته و اجازه دهید رنگ ظروف به حالت عادی برگردد سپس آن ها را خارج کرده و به خوبی شسته و خشک کنید.

راه کار سوم

تمیز کردن پلاستیک با جوش شیرین، مایع ظرفشویی، اسفنج، ظرف، حوله، مسواک نرم

در ظرف و یا کاسه با استفاده از مایع ظرفشویی و جوش شیرین خمیری ایجاد کنید ، ظروف زرد و کدر شده را با مقداری اب نمدار کنید سپس با استفاده از اسفنج و مسواک خمیر را بر روی ظروف اسکراب کنید پس از تمیز شدن با آب و صابون بشویید و با حوله به خوبی خشک کنید .

راه کار چهارم

تمیز کردن پلاستیک با لیمو، مایع ظرفشویی، مسواک نرم

اجازه دهید ظروف مورد نظر به مدت یک ساعت در زیر نور آفتاب داخل آبلیمو قرار بگیرند پس از گذشت این مدت زمان وسایل را با مایع ظرفشویی آب و مسواک نرم بشویید .

راه کار پنجم

تمیز کردن پلاستیک با سرکه سفید ، مایع ظرفشویی و مسواک نرم

تمیز کردن پلاستیک با سرکه سفید ، مایع ظرفشویی و مسواک نرم

تمیز کردن پلاستیک با سرکه سفید ، مایع ظرفشویی و مسواک نرم

داخل سینک ظرفشویی دو پیمانه سرکه ، آب و یک قاشق غذا خوری مایع ظرفشویی را مخلوط کنید و ظروف پلاستیکی را به مدت پانزده تا سی دقیقه داخل سینک قرار داده و سپس شسته و خشک کنید.

راه کار ششم

تمیز کردن پلاستیک با آب، دستمال ، سنباده نرم

ابتدا به وسیله سنباده یک لایه از روی ظرف که زرد رنگ شده است را به آرامی از بین ببرید و سپس به وسیله یک دستمال که با آب نمدار شده ظروف را به خوبی تمیز کنید.

راه کار هفتم

تمیز کردن پلاستیک با الکل، وایتکس ، پارچه نرم ، کاسه بزرگ، دستکش پلاستیکی، صابون و آب

ظرف مورد نظر را داخل کاسه بزرگ قرار دهید دستکش های پلاستیکی را پوشیده و الکل را روی ظرف بریزید سپس به وسیله دسمال نرم روی لکه ها را اسکراب کنید بگذارید الکل برای ۲ دقیقه روی سطح بماند سپس وایتکس را روی ظرف ریخته و دو دقیقه دیگر صبر کنید . پس از گذشت این زمان ظرف را با آب و صابون بدون امونیک بشویید توجه داشته باشید که صابون مورد استفاده حتما باید فاقد آمونیاک باشد چرا که ترکیب آمونیک و وایتکس تولید گاز های سمی می کند.

راه کار هشتم

تمیز کردن پلاستیک با وایتکس و آب

در صورتی که میزان زردی و کدری زیاد باشد می توانید از محلول آب و وایتکس به میزان نصف نصف استفاده کرده و ظروف را به مدت ۲۴ ساعت داخل محلول قرار دهید.

پس از گذشت بیست و چهار ساعت ظروف تمیز شده را به خوبی بشویید.

راه کار نهم

این روش برای ظرف ها و نگهدارنده های پلاستیکی به جز نگهدارنده های خوراکی مورد استفاده است.

تمیز کردن پلاستیک با قلمو، سلفون، کرم دکلره، دستکش

تمیز کردن پلاستیک با قلمو، سلفون، کرم دکلره، دستکش

تمیز کردن پلاستیک با قلمو، سلفون، کرم دکلره، دستکش

کرم دکلره را با استفاده از قلمو به خوبی بر روی سطح پخش کرده و سطوح آغشته به کرم را با ورق سلفون بپوشانید و اجازه دهید برای ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در این حالت قرار بگیرد و سپس چند بار به خوبی ظروف را بشویید. توجه داشته باشید استفاده از این کرم ها باید با نهایت دقت صورت گیرد و از برخورد آن ها با پوست و چشم جلوگیری شود .

راه کار دهم

تمیز کردن پلاستیک با سرکه سفید ، کاسه بزرگ، آب ، اسفنج، مسواک نرم و الکل

در این روش شما می توانید ابتدا از راه کار سرکه سفید که در بالا ذکر شده استفاده کرده سپس ظروف را به خوبی بشویید و کاملا خشک کنید سپس از تکنیک الکل استفاده کرده تا ظروف مورد نظرتان کاملا سفید و تمیز شوند.

کلام آخر

امیدواریم با استفاده از این روش ها بتوانید ظروف پلاستیکی خود را به خوبی تمیز کرده و زردی و کدری ها  را از این ظروف کاملا پاک کنید.