دبه های پلاستیکی نیز مانند سایر لوازم و وسایل پلاستیکی با استفاده از تزریف مواد اولیه پلاستیک در قالب های مخصوص تولید این دبه ها، در سایز هاو حجم های متفاوتی تولید می شوند. دبه پلاستیکی نیز جزء وسایل پرکاربرد جهت نگه داری مواد غذایی مختلف است. بسیاری از افراد از دبه های پلاستیکی برای نگه داری انواع مواد غذایی استفاده می کنند. دبه های پلاستیکی با انواع متنوعی از حجم و اندازه در بازار یافت می شوند. در صنعت بسته بندی، کاربرد و استفاده از دبه ها بیشتر به چشم می خورد؛ به طور مثال از این دبه ها برای نگه داری رب، خیارشور، ترشیجات، گلوکز و پودر استفاده می شود.

دبه های پلاستیکی از قیمت ارزانی برخوردار می باشند و می توانند مقاومت خوبی در برابر انواع آسیب ها داشته باشند. به همین جهت از آنها برای نگه داری مواد غذایی استفاده می کنند. کارخانجات تولید کننده دبه بر اساس نیاز مشتریان و متقاضیان محصول خود، می توانند حجم، شکل و اندازه این دبه ها را تغییر دهند. حتی در صورت نیاز می توانند به تعداد بالا از این دبه ها را سفارش دهند تا با قیمت کمتر همانند قیمت تمام شده تولید کارخانه آن ها را تحویل بگیرند.

دبه های پلاستیکی از نظر حجم و اندازه در دسته های زیر تولید می شوند:

  • دبه پلاستیکی نیم تا پنج لیتری شفاف
  • دبه پلاستیکی ۱۰لیتری
  • دبه پلاستیکی ۲۰ لیتری با وزن ۹۰۰ گرم
  • دبه پلاستیکی ۲۵لیتری با وزن ۱۱۰۰ گرم
  • دبه پلاستیکی ۴۰ لیتری با وزن ۱۴۵۰ گرم
  • دبه پلاستیکی ۴۵ لیتری با وزن ۱۷۵۰ گرم
  • دبه پلاستیکی ۵۰ و ۶۰ لیتری با وزن ۲۳۰۰ گرم
  • دبه پلاستیکی ۱۰۰ لیتری

انواع دبه پلاستیکی

انواع دبه پلاستیکی

انواع دبه پلاستیکی

دبه های پلاستیکی به دو شکل شفاف و مات در بازار وجود دارند. دبه های پلاستیکی از جهت ضخامت در بدنه نیز با هم متفاوتند. به عنوان مثال از دبه هایی با ضخامت و مقاومت کم می توان به انواع دبه های نیم تا پنج لیتری شفاف اشاره نمود، که شما عزیزان این نمونه از دبه ها را در مواد غذایی فروشی ها نظیر فروشگاه ها در بسته بندی انواع ترشی ها دیده اید. دبه ها در اشکال گوناگون نظیر شکل دسته دار، مندرج، کتابی، گرد و شیاردار با درب های ساده و یا پیچی وجود دارند.

دبه های پلاستیکی در ابعاد کوچک، به جهت مواد اولیه کم به کار رفته در آنها از وزن و قیمت پایین تری برخوردارند. به همین علت بدنه آنها بسیار ضعیفتر از انواع مختلف با ابعاد بزرگتر خود است. از دیگر کاربردهای استفاده از دبه های پلاستیکی در حجم کم، نگه داری چسب، رنگ و مواد شوینده است.

 کاربرد دبه های پلاستیکی ده لیتری

شاید پر مصرف ترین دبه های پلاستیکی با این حجم می باشند. در مورد اشکال متفاوت دبه های ۱۰ لیتری می توان به انواع کتابی، استوانه ای بلند و یا کوتاه را نام برد. اغلب دهانه و گردن این نوع از دبه های ده لیتری از قطرهای کمتری برخوردار است، به همین علت از نفوذ هوا به داخل مواد درون این دبه ها جلوگیری می شود. این دبه های ده لیتری از ضخامت و ماندگاری خوبی برخوردار هستند و به شکل دو دسته در طرفین و یا یک دسته ای دیده می شوند.

کاربرد دبه پلاستیکی ۲۰ لیتری

از دبه های پلاستیکی ۲۰ لیتری برای نگه داری انواع مایعات استفاده می شود. از انواع مایعات می توان به آب، سرکه، آبغوره، الکل، شربت، شیره، نفت، بنزین و غیره نام برد. دقت کنید جنس مواد پلاستیک به کار رفته در این دبه ها بسیار مهم است و باید از انواع مواد خنثی استفاده شود، تا به هنگام ریختن مایعات مختلف درون آن ها واکنش شیمیایی صورت نگیرد و به شکل اولیه و بکر خود جهت استفاده باقی بماند.

قیمت دبه های پلاستیکی ۲۰ لیتری بر اساس کیفیت مواد اولیه به کاررفته در آنها متفاوت می باشند. انواع دبه های پلاستیکی شیر دار به عنوان پرفروش ترین نوع دبه ۲۰ لیتری محسوب می گردد. البته انواع گالن های ۲۰ لیتری پلاستیکی به صورت دست دوم در بازار وجود دارند که به علت استفاده از جهت ظاهری و کارکرده بودنشان با قیمت کمتری به فروش می روند. به هر حال دبه های پلاستیکی ۲۰ لیتری همچنان به عنوان بهترین وسیله برای بسته بندی و حمل و نقل مایعات به حساب می آیند.

کاربرد دبه پلاستیکی ۲۵ لیتری سه خط

دبه ی پلاستیکی سه خط با ظرفیت ۲۵ لیتر که دارای ارتفاع ۴۶ سانتی متر و قطر دهانه ۱۲.۵ سانتی متر و قطر کف ۲۷ سانتی متر است، می تواند در مصارف متعددی از قبیل استفاده در صنایع مواد غذایی نظیر ترشی، خیارشور، ماست، شیره و حتی چسب، رنگ، مواد شیمیایی و غیره نیز استفاده نمود.

کاربرد دبه پلاستیکی ۴۰ لیتری

استفاده از کلمه دبه برای حجمی بزرگ نظیر ۴۰ لیتر، مناسب نیست! معمولا عنوان گالن را به آنها می دهند. دبه یا گالن های  ۴۰ لیتر با رنگ های سفید و یا آبی در بازار موجود هستند. معمولا از انواع با کیفیت این دبه ها برای ذخیره سازی مواد غذایی استفاده می شود  کیفیت مواد پلاستیکی استفاده شده برای نگه داری مواد غذایی بسیار پر اهمیت است؛ چراکه با سلامت انسان ها در ارتباط می باشد. اما از انواع رنگی با کیفیت کمتر و ارزان تر می توان در جهت نگه داری مواد شیمیایی و شوینده ها استفاده نمود. مواد به کاررفته در انواع با کیفیت آنها از پلی اتیلن سنگین با کیفیت و استحکام بالا استفاده می شود.

کاربرد دبه های پلاستیکی ۶۰ لیتر به بالا

مواد بکاررفته در دبه ها و بشکه های ۶۰ لیتر به بالا از پلی اتیلن سنگین و با کیفیت و استحکام بالا است. به طور کلی با افزایش حجم دبه یا بشکه های پلاستیکی استفاده آن ها در صنعت نیز بیشتر می گردد. برای این حجم از دبه ها، حلقه ای جهت بسته و مهر و موم شدن درب دبه ها وجود دارد تا خیال شما از ریختن مواد درون آن ها به بیرون راحت باشد. این حلقه ها می تواند از نوع فلزی و یا پلاستیکی باشد. دبه های با حلقه یا محافظ فلزی از قیمت بالاتری برخوردارند. پس یکی از دلایل مهم در متفاوت بودن قیمت این حجم از دبه ها همین عوامل است. معمولا این بشکه های حجیم را در طی فرآیند قالبگیری چرخشی با استفاده از مواد پلی اتیلن سنگین و با چگالی بالا تولید می کنند.

سخن آخر …

به طور خلاصه متوجه شدیم که این دبه های پلاستیکی با حجم ها و گنجایش گوناگون می توانند به عنوان پرکاربردترین محصولات در صنایع مختلف جهت حمل و نقل و بسته بندی مواد مورد استفاده قرار بگیرند. به هنگام خرید آن ها باید ویژگی های متفاوت در ضخامت دیواره ها و مواد استفاده شده در آن ها را در نظر گرفت.