این روزها استفاده از ظروف یکبار مصرف بسیار زیاد شده است. انواع زیادی از این ظروف با قیمت های متفاوت در بازار یافت می شوندکه بنابر نیاز افراد خریداری می گردند. برای تولید ظروف یکبار مصرف، کارخانجات زیادی در این حوزه مشغول به فعالیت می باشند. در واقع کارخانه ظروف یکبار مصرف را می توان به عنوان یک تولیدکننده مهم و اصلی برای ساخت  ظروف دانست. با پیشرفت دانش بشری در طیف مواد استفاده شده پلاستیک برای تولید این ظروف ها، به راحتی توانسته به ساخت انواع زیادی از ظروف یکبار مصرف با درجه کیفیت عالی و متناسب با سلامت افراد بپردازد.

انواع جنس ظروف یکبار مصرف

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید ظروف یکبار مصرف علاوه بر جنس پلاستیکی خود می تواند از چه جنس های دیگری هم باشد؟ در پاسخ به این سوال گفته می شود این دسته از ظروف علاوه بر پلاستیک می تواند از جنس کاغذ و یا مقوا هم باشد. در گذشته ظروف یکبار مصرف نظیر لیوان و بشقاب و قاشق و چنگال و غیره از جنس پلاستیک بود و همانطور که می دانید پلاستیک خود پلیمری است که از مشتقات نفتی تولید می گردد. با این اوصاف ظروف یکبار مصرف پلاستیک از جهت زیست محیطی می تواند به راحتی سبب آالودگی این محیط های طبیعی گردد. به همین علت دانش بشر به سوی تولید ظروف یکبار مصرفی رفت که مواد بنیادیش هم پایه مواد گیاهی که همان سلولوزی است.

مواد اولیه ظروف یکبار مصرف چیست ؟

مواد اولیه ظروف یکبار مصرف چیست ؟

مواد اولیه ظروف یکبار مصرف چیست ؟

کارخانجات ظروف یکبار مصرف پلاستیکی برای تولیدات این ظروف از مواد پلی‌پروپیلن (PP) و پلی‌استایرن (PS)استفاده می نمایند. هر دو نوع جنس برای تولید این ظروف یکبار مصرف از رنگی شفاف برخوردارند. تنها به دلیل تفاوت در ترکیب شیمیایی موجود در خود می‌توانند به صورت رنگی یا مات هم تولید گردند. در بحث مقاومت این ظروف در برابر شکستگی های ناشی از استفاده مواد سرد و گرم درونشان باید گفت، ظروف پلی‌پروپیلن مقاومت بیشتری نسبت به ظرف‌های پلی‌استایرن دارند. در مقابل از ظروف پلی استایرن ها به جهت انعطاف پذیری بیشتر در صنایع غذایی و بسته‌بندی محصولات غذایی به کار می روند. یکسری ظروف یکبار مصرف پلاستیکی به نام فودگریدشان در بازار موجود می باشند؛ که چنانچه قصد ریختن غذاهای با دمای بالا یا کمی چرب را دارید ؛ این ظروف ها بسیار مناسب تر هستند و برای شناسایی آنها می توان به نشان و مارک برجسته شده قاشق و چنگال کوچک در زیر ظروف توجه نمود.

ظروف یکبار مصرف سلولوزی تولیدات کارخانه ها جزو مواد زیست فناپذیر بوده و در زمان و عصر حاضر بسیار بیشتر مورد توجه تولید کنندگان قرار گرفته است. منظور از زیست فناپذیر قدرت تجزیه شدن بالا در محیط های طبیعی است. چراکه پلاستیک ها جزو موادی هستند که شاید همچان با گذشت صدها یا هزاران سال در محیط باقی بمانند. اما ظروف یکبار مصرف سلولوزی به راحتی توسط محیط طبیعی به تجزیه شدن و ترکیب با مواد درون خاک و محیط ادامه می دهند. توجه داشته باشید استفاده از مواد گرم و داغ در داخل ظروف یکبار مصرف پلاستیکی به راحتی واکنش شیمیایی داده و می تواند تولید انواع بیماری ها و به شکل خطرناکتر انواع سرطان ها را به دنبال داشته باشد.

سلامت محیط زیست و نقش کارخانه جات ظروف یکبار مصرف

به همین جهت علم به سوی تولید ظروف یکبار مصرفی می رود که از ترکیب و ریختن مواد داغ و گرم درون آن ها به راحتی واکنش شیمیایی ندهد و از این جهت برای سلامت بشر تضمین شده باشد. به همین علت کارخانجات تولید ظروف یکبار مصرف، تمامی تلاش خود را برای استفاده از مواد گیاهی برای تولیدات خود می نمایند. اگرچه متاسفانه به دلایل مختلف از جمله تحریم ها، وارد کردن این مواد پایه گیاهی برای تولیدات این ظروف بسیار سخت  و گران شده است ؛ اما جوانان ما سعی نموده اند در آزمایشگاه های به تولید این مواد پایه با کیفیت عالی و هم ردیف نوع خارجی خود بپردازند.

ظروف گیاهی یکبار مصرفی

ظروف گیاهی یکبار مصرفی از نشاسته ذرت اصلاح شده تولید می گردد که در کل دنیا به عنوان ظروفی تایید شده در جهت حفظ سلامت افراد می باشد. در کل گفته می شود بهتر است استفاده از این ظروف  یکبار مصرف را محدودتر کرده و در صورت امکان مواد غذایی درون آن ها را به ظروف شیشه ای و غیره انتقال دهیم.

در حال حاضر در کارخانجات تولید ظروف یکبار مصرف، به دلیل قانون اجباری حضور ناظران وزارت بهداشت برای کنترل کیفیت در جهت سلامت و بهداشت تولیدات این ظروف، پیشرفت های بسیاری از جهت افزایش کیفیت در ساخت این ظرف ها صورت گرفته است. در این بین ما به جد حرف از رقابت سخت بین این ظروف یکبار مصرف تولیدی داخل کشور عزیزمان با سایر ظروف وارداتی از کشورهای مختلف می زنیم. مطمئنا از جهت هزینه قیمت تمام شده ظروف تولیدی در داخل کشور بسیار ارزان تر و مقرون به صرفه تر از انواع خارجی و وارداتی آن ها می باشد. کارخانجات تولیدی ظروف یکبار مصرف به دنبال فروش انواع ظروف یکبار مصرف خود سایت های فروش به صورت آنلاین و مستقیم با قیمت بسیار ارزانتر برای فروش عمده یا تکی نیز قرار داده اند که شما تنها با مراجعه به این بخش ها به راحتی می توانید به خرید خود بپردازید.