همراه با گسترش صنعت در تولید انواع مختلفی از کالاها، افراد به دنبال راه حل هایی ساده جهت انبار کردن و یا جابه جایی آن ها بودند. یک روش بسیار ساده، استفاده از پالت در جابه جایی کالاها و یا حتی انبار کردن آن هاست. پالت پلاستیکی یک سطح مسطح از پلاستیک مقاوم و فشرده با رنگ های متنوع و گوناگونی است که از ماده پلی اتیلن ساخته شده است. این پالت توسط نوعی از ماشین آلات صنعتی به نام لیفتراک قرار داده می شود تا کار حمل و نقل مقادیر بسیار زیادی از کالاها بسیار آسان شود. در گذشته انواع متفاوتی از جنس چوب و فلز برای پالت ها در نظر می گرفتند، اما باگسترش علم در صنعت و پیشرفت تکنولوژی در تولیدات صنایع پلاستیکی سبب شد تا خرید پالت پلاستیکی در مقایسه با انواع فلزی و چوبی خود پیشی گیرد.

چرا بهتر است تا پالتی از جنس پلاستیک را خریداری کنیم؟

ویژگی پالت پلاستیکی

ویژگی پالت پلاستیکی

برای پاسخ به این سوال بهتر است به برخی از ویژگی های پلاستیک اشاره کنیم. پلاستیک در برابر بسیاری از عوامل که موجب پوسیدگی می شود نظیرگرما، سرما، رطوبت و حتی اشعه فرابنفش خورشید بسیار مقاوم است؛ در حالیکه انواع دیگر این پالت ها از جنس چوب و یا فلز، به راحتی دچار خوردگی و پوسیدگی می شوند و بعد از گذشت مدت زمانی، این فرسایش موجب از بین رفتن آن می شود؛ به طوری که دیگر آن ظاهر اولیه خود را نخواهند داشت. درحالی که پالتی از جنس پلاستیک مشکلات ذکر شده را نخواهد داشت و شما حتی می توانید بعد از گذشت مدت زمانی از عدم استفاده، آن ها را به فروش برسانید.

در شهرهای شمالی و جنوبی استفاده از پالت های پلاستیکی به دلیل مقاومت آنها در برابر تخریب رطوبت بیشتر استفاده می شود. پالت های پلاستیکی به راحتی توسط دستگاههای استرلیزه ضد عفونی می شوند؛ از این رو پالت های پلاستیکی بسیار مناسب جهت استفاده در انبار کردن و جابه جایی مواد غذایی می باشند. به طور کلی برای کاربرد پالت پلاستیکی می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • استفاده از پالت پلاستیکی جهت نگهداری و انبار مواد غذایی و کالاهای گوناگون
  • به کاربردن پالت پلاستیکی در سردخانه ها
  • راحتی حمل و جابه جایی کالاها توسط پالت پلاستیکی بر روی اسکله ها و محل بارگیری کشتی ها
  • تهیه و تولید و عرضه انواع کالاهای کاغذی
  • به کاربردن پالت پلاستیکی در صنایع غذایی و فروشگاههای بزرگ مواد غذایی جهت انبار کردن

در اینجا بهتر است به نوع مواد تشکیل دهنده پالت پلاستیکی اشاره کنیم. پلی اتیلن به عنوان یک ماده مهم در ساختار اجزای پالت پلاستیکی محسوب می شود. محققان بعد از بررسی این پلیمر که دارای خاصیت مقاومت بسیار بالای در برابر سرما، گرما و حتی در برخورد با انواع اسیدها بود، تصمیم گرفتند از این پلیمر برای ساخت کالاهایی که نیاز به مقاومت بالایی دارند، نظیر پالت پلاستیکی استفاده کنند. نکته بسیار جالب در این تحقیقات نشان داد که ترکیب پلی اتیلن از رشد بسیاری از باکتری ها و حتی انواع مختلف میکروارگانیسم ها جلوگیری می کند؛ درنتیجه این نوع پالت وسیله ای بسیار مناسب برای استفاده در جابه جایی انواع مواد غذایی خواهد بود.

از گذشته تاکنون پژوهشگران به دنبال تولید کالاهایی بودند که بتوانند در آینده از آنها به عنوان یک کالای قابل بازیافت برای استفاده مجدد استفاده نمایند. داشتن چنین ویژگی مهمی در پالت پلاستیکی سبب شده تا بتوان آن را بازیافت و وارد چرخه تولید کرد. این بازیافت خود نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی داشته و نیز آلودگی کمتر محیط زیست را در پی دارد.

از لحاظ ابعاد، پالت پلاستیکی دارای دو نوع استاندارد می باشد: نوع EUR که بیشتر در کشورهای اروپایی مورد نظر است و استاندارد ایزو ۶۷۸۰ که در کشورهای آسیایی مورد استفاده قرار می گیرد. انواع پالت پلاستیکی در ابعاد، رنگ ها، وزن و کیفیت های متفاومت تولید شده و در اختیار مشتریان قرار می گیرد. رنگ های متفاوت در پالت پلاستیکی از آن جهت مهم می باشد که به شما در دسته بندی کالاها کمک می کند. از مهمترین مزیت این پالت ها وزن سبک آنهاست. به طور کلی پلاستیک در مقایسه با چوب و فلز، از وزن کمتری برخوردار است و به شکل ساده تری قابل جابه جایی و حمل و نقل می باشد. کارخانجات تولید پالت پلاستیکی سعی می کنند تا در ساخت این پالت‌ها از مواد مرغوب و با کیفیت استفاده نمایند همین علت باعث می‌شود تا آن ها از قابلیت انعطاف پذیری و ضربه گیری بیشتری برخوردار باشند و حتی در برابر انواع مواد شیمیایی و سمی نیز مقاوم می باشند.

افراد برای خرید انواعی از پالت های پلاستیکی می توانند به کارخانجات تولید این محصول مراجعه کنند و پس از بررسی و انتخاب نوع مدل خود، جهت سفارش از راهنمایی کارشناسان این محصولات در کارخانه ها کمک بگیرند، تا بتوانند محصول مورد نیاز خود را در اسرع وقت سفارش داده و تحویل بگیرند. مطمئنا خرید از یک تولید کننده ساخت پالت، بسیار ارزان تر و کم هزینه تر از خرید از یک واسطه خواهد بود. چرا که کارخانجات، تولیدات خود را بر اساس قیمت تمام شده محصول ساخته شده به شما تحویل می دهند. پس از جهت قیمت بسیار به صرفه تر برای شما می باشد.