افراد زیادی هستند که به گل و گیاه خیلی علاقه دارند اما تخصصی در این زمینه ندارند. به همین جهت اغلب این اشخاص به پرورش و نگهداری گل‌های زینتی کوچک و آپارتمانی روی می‌آورند. نگهداری از گیاهان در فضای بسته و کوچک آپارتمان‌ها و منازل شخصی و یا اماکن اداری، فرهنگی نیاز به تجهیزاتی در سایز مناسب دارد. این تجهیزات می‌بایست علاوه بر تسهیل امر نگهداری و پرورش گیاهان، از کارایی بالا و اندازه و قیمت مناسبی نیز برخوردار باشند. از این رو امروزه لیست پلاستیک‌های باغبانی مربوط نگهداری از باغ‌های کوچک خانگی و یا باغ‌های بزرگ و سرسبز طراحی و تولید شده و در بازار موجود و قابل تهیه می‌باشد. در ادامه لیست کاملی از پلاستیک‌های باغبانی متفاوت را به همراه توضیحات و کاربردهایشان آورده ایم که مورد نیاز افرادی خواهد بود که قصد نگهداری و یا پرورش گیاهان را در محیط‌های متفاوت دارند.

انواع محصولات پلاستیکی باغبانی

انواع محصولات پلاستیکی باغبانی

انواع محصولات پلاستیکی باغبانی

شیلنگ باغبانی

می‌توان گفت که تقریبا همه افراد با طرز کار و ظاهر این وسیله آشنایی کافی را دارند. شلنگ‌ها که از پلاستیک‌های منعطف تهیه می‌شوند در امر باغبانی معمولا برای آب یاری گیاهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. این وسیله در طرح‌های گوناگون تولید می‌شوند که البته مشخصه متمایز کننده انواع گوناگون آن‌ها از یکدیگر، طرح رویشان نیست بلکه مهم‌ترین تفاوت در انواع مختلف شلنگ، سایزهای متفاوت آن‌ است. این وسیله در طول و قطرهای متفاوتی در بازار موجود است و شما می‌توانید با توجه به نیاز خود به تهیه سایز مورد نظرتان بپردازید. گفتنی است که به طور معمول از شلنگ برای آبیاری به میزان بالا استفاده می‌شود.

آب پاش باغبانی

آب پاش‌ها همان طور که از اسمشان پیداست در امر نگهداری و پرورش گیاهان به منظور آبرسانی به گیاه مورد استفاده قرار می‌گیرند و انواع مختلفی دارند. این ابزار پلاستیکی بسته به اندازه باغچه شما می‌تواند سایزهای متفاوتی، از کوچک گرفته تا بزرگ، داشته‌باشد. آب پاش‌ها همچنین در طرح‌های فانتزی مختلفی طراحی و ارائه می‌شوند تا بتوانند حتی به میزان کمی در روحیه و احساس شما در هنگام آبیاری به گیاهانتان تغییرات مثبت ایجاد کنند. شکل‌های مختلفی چون انواع گل و گیاه، حیوانات و … در طراحی آب پاش‌های فانتزی پلاستیکی استفاده می‌شوند و ظاهر زیبایی به این آب پاش‌ها می‌بخشند. مهم‌ترین تفاوت در کارایی شلنگ و آب پاش آن است که از آب پاش‌ها معمولا برعکس شلنگ، برای آبیاری در حجم کم استفاده می‌شود.

سر آب پاش باغبانی

از دیگر ابزار پلاستیکی مربوط به باغبانی می‌توان به سر آب پاش اشاره کرد. این قطعات ساخته شده از پلاستیک در انواع طرح‌ها ساده و فانتزی موجود هستند که به جهت ایجاد تناسب در میزان آب خارج شده از آب پاش استفاده می‌شوند. سر آب پاش‌ها در قسمت انتهایی لوله آب پاش متصل شده و به شما در آبیاری هرچه بهتر گیاهانتان کمک می‌کنند. برخی از انواع سر آب پاش‌ها نیز ساخته شده‌ که می‌توانند در آبیاری به میزان زیاد که توسط شلنگ انجام می‌‌شود به کار روند و به سر شلنگ‌ها متصل شوند.

انواع گلدان‌های پلاستیکی

شاید اولین چیزی که در نگاه به باغچه‌ توجهتان را به خود جلب می‌کند شکل گلدان‌های آن باشد. گلدان‌ها از مواد مختلفی ساخته می‌شوند و می‌توان گفت تقریبا تمامی آن‌ها محبوب هستند اما یکی از مزایایی که استفاده از گلدان‌های پلاستیکی نسبت به انواع دیگر دارد سبک بودن آن‌هاست. این گلدان‌ها به دلیل وزن پایینی که دارند به سادگی قابلیت جابجایی دارند و می‌توان از آن‌ها در شرایط و اماکن مختلف نیز استفاده کرد. استفاده از گلدان پلاستیکی برای گل و گیاهانی که قرار است در لبه بالکن‌ها و یا پنجره‌ها قرار بگیرند بسیار رایج است چرا که به دلیل موقعیت مکانی خاص‌شان، ممکن است تحت شرایطی چون باد و طوفان پرتاب شوند و در صورت پلاستیکی بودن خطرات کمتری را خواهد آفرید. به علاوه مقاومت این نوع گلدان نسبت به گلدان‌های دیگری که از مواد شکننده ساخته‌ می‌شوند بسیار بالاتر است و در نتیجه عمر بیشتری خواهند داشت. گلدان‌های پلاستیکی امروزه در تنوع بالا و طرح‌های گوناگون و شکیلی ساخته می‌شوند. استفاده از پلاستیک‌های مرغوب در تهیه این گلدان‌ها می‌تواند جلوه زیبایی به طرح‌های خاص آن‌ها ببخشد. ویژگی دیگری که گلدان‌های پلاستیکی را نسبت به گلدان‌های سفالی برتر می‌کند خاصیت نگهداری آب است. این گلدان‌ها می‌توانند خاک را تا مدت زمان طولانی تری مرطوب نگه دارند و این موضوع به رشد بهتر گیاهان شما کمک فراوانی خواهد کرد.

فواره آب

این ابزار نیز از مواد اولیه متفاوتی ساخته می‌شود که یکی از این مواد سازنده پر کاربرد، پلاستیک است. فواره‌های پلاستیکی به دلیل کارایی و قیمت مناسبی که دارند برای استفاده در محیط باغ‌های نقلی و کوچک بسیار مفید می‌باشند. فواره‌های آب معمولا در دو نوع نیزه‌ای و بشقابی ساخته می‌شوند. فواره آب بشقابی همان طور که از نامش پیداست به شکل بشقاب‌هایی دایره‌ای مانند است و در آبیاری گیاهان به کار می‌رود. فواره‌های نیزه‌ای فواره‌هایی هستند که همه ما در فضاهای سبز شهری مشاهده کرده ایم. این فواره‌ها معمولا در باغچه‌ها و برای آبیاری همزمان همه گیاهان استفاده می‌شود. با استفاده از فواره نیزه‌ای دیگر نیاز نیست باغبان یا فردی که به نگهداری و پرورش گیاهان مشغول است وقت زیادی بگذارد و تک به تک به تمامی گیاهان آب دهد.

چکمه کشاورزی

این چکمه‌ها را نیز ممکن است در خیابان و یا مزارع و باغ‌های مختلف درپای باغبان‌ها دیده باشید. چکمه‌های باغبانی به طور کلی از پلاستیک ساخته می‌شوند و علت آن نیز عدم نفوذ آب در پلاستیک است. شما می‌توانید با استفاده از چکمه‌های بلند پلاستیکی در حوضی از آب قدم بگذارید بدون آن که پای شما ذره‌ای خیس شود. چکمه‌های باغبانی معمولا در رنگ‌های متفاوت تولید می‌شوند و جنس آن‌ها براق و شفاف است. با پوشیدن چکمه‌های پلاستیکی در باغ و یا باغچه، می‌توانید با خیال راحت در گل و لایی که پس از آبیاری تولید می‌شود قدم بردارید و به نگهداری از گیاهانتان بپردازید.

دستکش باغبانی

وسیله کاربردی دیگری که در باغبانی مورد استفاده قرار می‌گیرد دستکش‌های پلاستیکی است. این دستکش‌ها تقریبا شبیه به دستکش‌ّهای پلاستیکی ظرفشویی هستند و معمولا در مواقعی که قرار است به مدت طولانی به سر و کله زدن با گیاهان بپردازید استفاده می‌شود تا بتواند از پوست دست شما در برابر حساسیت‌های احتمالی جلوگیری کند. همچنین در هنگام تعویض خاک، کود دادن و یا سم‌ پاشی گیاهان بهتر است از دستکش پلاستیکی مخصوص باغبانی استفاده کنید.