پخش عمده بلور

ظروف کریستالی یا بلوری یکی از پرطرفدارترین و زیباترین وسایلی است که استفاده از آن در میان مردم رواج دارد و به دلیل شکل ظاهری و کاربردهای فراوانی که دارد همیشه مورد استقبال خریداران بوده است؛ به همین دلیل قبل از هر چیز بهتر است کمی بیشتر درباره بلور بدانیم و سپس به محصولات ساخته شده از بلور بپردازیم.

بلور چیست؟

کریستال به ماده جامدی گفته می شود که اتم های سازنده آن با یک الگوی مشخص و معینی در کنار هم قرار گرفته اند و شما به سادگی می توانید از شکل ظاهری آن پی به تقارن درونی اجزای تشکیل دهنده اش ببرید. همین شکل ظاهری اتم های بلورها را می توان یکی از فاکتورهای کیفیت آن ها دانست.

تولید ظروف بلوری

برای تولید ظروف بلوری یک سری مواد اولیه به کار می‎رود که از جمله آن می توان به ترکیباتی نظیر سیلیس، فلدسپات، کربنات سدیم و پتاسیم و… اشاره کرد. این ترکیبات در طی مراحل مختلفی که معمولاً در کارخانجات بلورسازی انجام می شود، به شکل ظروف بلوری در می آیند.

آماده سازی مواد اولیه و ترکیب آن ها با یکدیگر و سپس استفاده از کوره برای تلفیق مواد و به دست آوردن مذاب بلور از جمله مراحل تولید بلور است.

یکی از مهم ترین بخش های ظروف بلوری، قسمت قالب زنی و شکل دهی به آن هاست. ظروف بلوری را برحسب کاربرد به شکل ها و البته رنگ های مختلف تهیه می کنند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

انواع ظروف بلوری

انواع ظروف بلوری

انواع ظروف بلوری

  • ظروف بلوری با مصرف آشپزخانه ای: امروزه در آشپزخانه تمام خانه ها از انواع ظروف بلوری استفاده می شود؛ ساده ترین و از ابتدایی ترین بلورهای استفاده شده در آشپزخانه ها را می توان انواع لیوان ‎ها دانست. ولی کم کم و با توجه به مزایای این مدل از ظروف، تنوع آن بسیار بیشتر شد.

انواع ظروف آشپزخانه ای عبارتند از: انواع لیوان (لیوان دسته دار، نیم لیوان، لیوان پایه دار، فنجان، استکان) بشقاب، دیس (مستطیل، بیضی، گرد)، پیش دستی، بشقاب گود و سوپ خوری، انواع کاسه (کاسه آبگوشت، کاسه ترشی، کاسه ماست)، سالادخوری، انواع پارچ آب، انواع بطری آب، انواع شیشه مربا و بانکه حبوبات و پاسماوری، شکرپاش، اردورخوری، جایخی، جاکاردی و…

  • ظروف بلوری با مصرف پذیرایی: ظروف بلوری به دلیل زیبایی و تنوع زیادی که دارند، برای پذیرایی بسیار رایج است. معمولاً این ظروف به مدل‎های مختلف تخت و پایه دار و با طرح ها و تراش های متفاوت در بازار یافت می شوند. به تازگی، استفاده از ظروف پذیرایی رنگی هم متداول شده است و بسیاری از مشتریان، خصوصاً کسانی که اقدام به تهیه جهیزیه می کنند، از ظروف پذیرایی با رنگ های هماهنگ با سایر وسایل خود استفاده می کنند. ظروف بلوری در رنگ های صورتی، آبی، بنفش، قرمز یافت می شوند.

از انواع ظروف بلوری پذیرایی می توان به این موارد اشاره کرد: انواع شیرینی خوری (پایه دار و بدون پایه)، انواع میوه خوری (پایه دار و بدون پایه)، انواع شکلات خوری، پیش دستی، فنجان و نعلبکی، انواع لیوان، استکان های چایخوری، قندان و نمکدان.

  • ظروف بلوری تزئینی و کاربردی: ظروف بلوری به حدی پرطرفدار هستند که کالاهای مختلف تزئینی و کاربردی زیادی از آن ها تولید می شود مانند جاشمعی، مجسمه های بلورین، جا سیگاری و …

خرید ظروف بلوری

خرید ظروف بلوری اول از همه به سلیقه شما باز می گردد ولی می توانید با توجه به یک سری موارد، خرید بهتری داشته باشید؛ بعد از انتخاب طرح مورد نظر، باید به کیفیت ظروف بلوری توجه کنید؛ یک بلور باکیفیت بیرنگ و شفاف است و اثری از ناخالصی و حباب در آن دیده نمی شود. هم چنین لبه های بلورهای با کیفیت صاف و صیقلی است و هیچ گونه برجستگی اضافی در آن دیده نمی شود.

سخن آخر

ظروف بلوری به دلیل کاربرد زیاد و در دسترس بودن، طرفداران بسیاری دارد. خوشبختانه امروزه ظروف بلورین در طرح ها، رنگ ها و اندازه های متنوعی یافت می شوند و کارخانجات ساخت ظروف بلوری سعی می کنند برای سلیقه های مختلف، ظروف درخور تولید کنند.